Obserwatorzy

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Wyróżnienie i kolejna wycieczka po okolicy z córką.

Witam!

Zacznę dzisiaj od wyróżnienia, które dostałam od Tereski z bloga "Robótki babci Tereski"


Bardzo dziękuję za nominację Teresko, jest mi bardzo miło.                                                              

A teraz pokażę kilka zdjęć kapliczek z naszej najbliższej okolicy, które robiła moja córka, ale moim aparatem, więc jest to nasze wspólne dzieło, chociaż przyznam, że Moniki bardziej.
Najstarsze dwie prawie identyczne są z 1772r. jedna stoi na dawnym placu należącym do dworu w Strzegocinie, a druga na dawnym terenie przyklasztornym również w Strzegocinie.


W Prusinowicach dla upamiętnienia poległych żołnierzy w walkach w 1920r. postawiono Krzyż na podwyższeniu z tablicą pamiątkową.

 Następna w kolejności była prywatnie ufundowana kapliczka w Prusinowicach z roku 1910. A to jest miejsce, gdzie kiedyś była droga prowadząca do naszej wsi. Obecnie jest ona o kilka set metrów dalej i wije się wśród pól. Ta stara droga była prosta i krótsza, ale dzieliła pole jednego gospodarza i została przesunięta na granicę Jego posiadłości.
W Skórznicach stoi figurka z 1871r. Jest bardzo ciekawa, niestety jeszcze nie wiemy co znaczą znaki wyryte na jej bokach.

Oczywiście to nie wszystkie zdjęcia, ale wszystkie zajęłyby bardzo dużo miejsca, ale wierzcie mi w rzeczywistości są bardzo piękne i ciekawe i każda ma jakąś swoją historię. Jest jeszcze dużo ciekawych miejsc w mojej okolicy, wkrótce postaram się też je pokazać.
Dziękuję, że mnie odwiedzacie i komentujecie moje posty. Pozdrawiam serdecznie wszystkich.
P.S. Niedługo też pokażę moje roślinki w ogródku przydomowym.
Miłego świętowania.

8 komentarzy:

 1. Kapliczki zawsze budziły moje zaciekawienie, lubię również takie włóczęgi po polach.Gratuluje wyróżnienia i pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Elu, gratuluję wyróżnienia.
  Fajna wycieczka. Ja niestety pracuję a na dodatek jeszcze coś nam pękło w łazience i leje się u sąsiadki na dole. Dużo ludzi pracuje i ciężko nam znaleźć hydraulika.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie kapliczki wiele widziały i kryją w sobie tajemnice przez co mają dużo uroku. Dziękuję za ciekawą wycieczkę. Gratuluję wyróżnienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję wyróżnienia i zazdroszczę wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluje wyróżnienia ;)
  Zdjęcia super! Piękne są te kapliczki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniała wycieczka:) Kapliczki są cudowne, każda z nich ma swoją historię i tajemnicę:) W mojej okolicy tez jest kilka takich, ale nigdy nie wpadłam na to, żeby zrobić im zdjęcia:) Muszę to nadrobić:) I nie mogę się doczekać zdjęć roślinek:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne kapliczki każda ze swoją historią, w pięknej okolicy mieszkasz

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluje Ci eLU wyroznienia i widze ze zwiedzanie bardzo Cie cieszy a to juz duzo bo zamieni sie ono z pewnoscia w taka pasje ;ze wciaz nam bedziez podrzucac swietne miejsca, zabytki i ciekawostki z wypadow.)

  OdpowiedzUsuń

DZIĘKUJĘ ZA KOMENTARZ